Kozmetik ambalaj üreticisi için ABD’de distribütör

Bu makale, 2019 yaz aylarında, kozmetik sektörü için ambalaj üreticisi olan Plastinovo için ABD’de yapılan distribütör arama sürecinde edinilen izlenimlere göre hazırlanmıştır.

Plastinovo

Plastinovo, Kolombia’da faaliyet gösteren, kozmetik ve kokular için yüksek kaliteli ve hassas enjeksiyon kalıplama yöntemi ile plastik üreticisidir. Plastinovo için Amerika Birleşik Devletleri’nde, kozmetik sektöründe bir satış ağına sahip, kaliteli plastik bileşenler satmak için eşleşen ve ilgili distribütör adayları bulundu.

ABD kozmetik ve kozmetik ambalaj pazar durumu

Son yıllardaki hızlı büyümenin ardından, ABD’de bazı sektörlerde büyüme hızının yavaşladığı söylenebilir. ABD-Çin ticaret savaşı, ambalaj sektörü de dahil olmak üzere belirli sektörlerde büyümenin yavaşlamasına neden olduğu görülmektedir. Bazı ürünlerdeki %25 ithalat vergi oranı, hala birçok ürün için yeni tedarikçilere fırsat sunmaktadır denilebilir.

Kozmetik sektöründe hızla yeni ve küçük markaların pazara girmeye devam etmesi, ambalaj sektörü için küçük miktarlarda üretim yapabilen ve uzmanlaşmış şirketlere daha fazla fırsata yol açıyor.

E-ticaretin pazara etkisi

E-ticaretin platformlarından yapılan alışverişlerin artması da küçük ve orta ölçekli şirketler için fırsatlar yaratıyor denebilir. E-platformların yaygınlaşması ile  daha fazla seçeneğe kolaca ulaşılabilirlik gibi niş ve yeni ürünlerin hızla bilinir hale gelmesini sağlamaktadır. Özellikle kozmetik sektörünün dijital platformlardan çok faydalandığı ve şirketlerinin e-ticarete göre pozisyon aldığı ve kendilerini yeniden yapılandırdığı görülmektedir.

Pazara giren yeni ve küçük firmaların, bilinen köklü büyük kozmetik markaları ile aynı platformda aynı şartlarda yer alması çağımızın serbest rekabet ortamı için çok güzel bir örnektir. Son yıllarda, büyük ve köklü kozmetik firmalarının, rekabet gücünü artırmak ve pazar paylarını korumak için yeni, küçük niş markaları satınaldığı görülmektedir.  Diğer bir eğilim, markaların yalnızca pazarlama ve finans departmanlarını firma içinde organize etmesi ve üretim ve lojistik hizmetlerini dışardan tedarik etmesidir.

Yeni bir markanın, ürün ve arkasındaki hikaye ile fark yaratması büyük avantajlar sağladığı söylenebilir. Doğru ambalaj seçimi, bu hikayeyi anlatmak için büyük bir görsel avantajdır.

Yakın ülkelerden tedariğin önemi

ABD’de ambalaj malzemelerinin, Çin’e alternatif farklı ülkelerden temin etmenin, yüksek vergilerden kaçmanın yanı sıra daha yakın ülkelerden almanın lojistik açısından da büyük avantajları vardır. Daha kısa teslimat süreleri, daha az miktarlarda sipariş verilebilmesi ve daha düşük nakliye masrafları ürün maliyeti için avantajlar sağlayacaktır.  Diğer bir avantaj ise çevreye duyarlı ürünler kullanma ve sosyal sorumluluklara uygunluk denetimlerinin; zaman farkı daha az olan kısa uçuş mesafeleri daha kolay ve daha sık yapılabilmesidir.

Ürünlerinizi ABD pazarında mı satmak istiyorsunuz? CuB Consultants‘tan destek alın.