ABD’li şirket için Türkiye’de su kabağı lambası tedariği

Ülkemizde henüz yurtdışında reklam ve tanıtımı yapılmayan birçok el sanatı ürünleri bulunmaktadır. Globalleşen iletişim ağı ve tabiki internet le sosyal ağlar sayesinde artık Türk el sanatı eserlerine dünyanın birçok yerinden talepler gelebiliyor.

Doğal malzemeler ile el sanatı

Amerikalı, endüstriyel tasarım şirketi olan Nia Calvo Corp, Türkiye’ de, uzun süreli çalışabileceği, kendi tasarımlarıyla üretim yapabilecek üreticilerle buluşturuldu.

Doğal malzemelerden yapılan ürünlerin tasarım ve satışına odaklanmış endüstriyel tasarım şirketi olan Nia Calvo, doğal ve ekolojik üretim şartlarında ( ağaç, su kabağı, taş ve benzer naturel malzemelerden ) üretilen ürünler ile “new age”  yaklaşımındaki müşteri segmentine hizmet veriyor. Amerika’da su kabağından üretilen ürünler temalı bir çok festivaller olmasına rağmen Türkiye’den alım yapılmak istenmesi; bu sanatın ününün ülke sınırları dışına taştığının bir göstergesidir.

Tedarikçide olması istenen gereklilikler

Şirket, kendi tasarım lambalarının reprodüksiyonunu (aslına uygun kopya) yapacak tedarikçiler aradılar. Bunun için öncelikle, NDA (gizlilik) sözleşmesi imzalamaya ve iş birliğine hazır tedarikçiler arandı. Lambaların, elektrik sistemini (ABD elektrik standartlarına göre olması ve döner tabanlı olması gerekiyordu. Tedarikçilerin ABD ve İspanya için nakliye ve ihracat prosedürlerini düzenleyebilir olması ve aynı zamanda İngilizce konuşabilmesi uygun tedarikçi gerekliliklerinin arasındaydı.

Sonuçlar

Uygun tedarikçi arama sürecinde yaklaşık 23 üretici/tedarikçi ile iletişime geçildi. Bunlardan 11 adaydan fiyat listesi istendi ve ve tedarikçi bilgi formunu hazırlandı ve raporla birlikte, müşteri ile görüştürüldü. Türkiye’nin 4 farklı bölgesinde bulunan tedarikçiler genellikle sanatçı formatında, küçük el sanatı atölyesi olarak çalışan ve kurumsal olmayan kişilerdi. Her bir ürünün kendine has olmasından ve sanat için üretilmesinden dolayı ürünlerde standardizasyon beklenmiyordu. İngilizce konuşan ve nakliye sürecini yönetebilen kişilerin sayısı oldukça azdı. Su kabağını tohumdan üreterek yetiştirip, kurutup işlem yapan, ya da sadece su kabağını işleyen veya sadece satışını yapan farklı tedarikçiler ile görüşüldü.

Turistik bölgelerde kendi satış mağazası olan tedarikçilerin yanı sıra, online satış ile sadece hobi olarak üretim yapan birçok sanatçının olduğu ve endüstrileşmeye açık bir sektör olduğu söylenebilir. Tüm bunların öncesinde su kabağı el sanatlarının ülke sınırları dışında reklamlarının yapılması ilk aşama olmalıdır.

Ürünlerinizi ABD pazarında mı satmak istiyorsunuz? CuB Consultants'tan destek alın.