Kanadalı Maple şurup markası için İngiltere’de gıda distribütörlüğü

Bu blog yazısı; İngiltere pazarına girmek isteyen, Kanadalı maple şurup markası Golden Red için 2020 yaz aylarında yapılan pazar araştırması neticesinde edinilen izlenimlerime göre hazırlanmıştır.

Diğer birçok sektörde olduğu gibi, gıda sektöründe; gıda üreticileri için hammadde olarak, otel ve restaurantlar için veya süper marketler ve e-ticaret platformalarında perakende olarak satılmak üzere 3 dağıtım kanalı vardır. İngiltere’deki çoğu gıda distribütörü bu kategorilerden birinde uzmanlaşmıştır.

Eşsiz bir besin kaynağı olan Maple şurup

ABD ve avrupada yaygın olarak kullanılan Maple şurup dünyada sadece Doğu Kanada ve Kuzeydoğu ABD’de üretilen besin değeri yüksek doğal ve nadir bulunan bir üründür.  ABD eyaletleri ve Kanada eyaletleri arasında en büyük tedarikçi Quebec eyaletidir. Quebec Maple Şurubu Üreticileri Federasyonu (FPAQ), maple şurup üretimini ve fiyatları kontrol altında tutmaktadır.

Gıda ürünleri için hammadde olarak

İngiliz hammadde ithalatçıları için, maple şurubu genellikle zor erişilenilen bir kaynaktır. Gıda üreticileri, hammadde olarak maple şurubunu seçtiklerinde (örneğin, tahıllar için), kalite ve ithal edilebilecek hacim açısından istikrarlı tedarik garantisi almaları gerekir.

Horeca sektöründe

Dünyanın geri kalanı gibi, yemek hizmeti sektörü de 2020 yılında pandemiden oldukça etkilendi. Bu sektörde uzmanlaşmış distribütörler, mevcut şartlarda alternatif fırsatlar aradılar. Yemek hizmeti sektörüne (hastane ve okullar gibi) tedarik sağlayan ve mali gücü distribütörler bu süreçten negatif etkilendikleri söylenemez. İngiltere’de şu anda yemek servisi sektörü için maple şurubu pazarında en güçlü ve neredeyse tek tedarikçi  olan Clarks’ın elinde olduğu söylenebilir. Dolayısıyla, bu pazar segmenti pandemi nedeniyle geçici olarak küçülmüş olsa da, ingiltere yemek hizmeti sektörü aslında şu anda girmek için iyi bir pazar olduğu söylenebilir.

Süpermarketler

İngiltere’nin, Kanada ve ABD’nin kuzeydoğu eyaletleri ile geleneksel olarak güçlü bağları olduğundan, maple şurubu, İngiltere’de uzun süredir bilinen ve satılan bir üründür. Şu anda maple şurubu, her süpermarkette bulunan standart ürünlerden biridir. Düzenli olarak satınalan tüketici ürünün nereden geldiğini veya bir ağaçtan üretildiğini bildiği söylenemez. Yeni bir pazar tanıtım çalışmasıyla, ürünün imajı yeniden şekillendirilirse, (örneğin, sağlıklı, besleyici, % 100 doğal bir ürün olarak), maple şurubu giderek daha popüler hale gelme potansiyeli olan bir üründür.

İngiltere’de süpermarket pazarında en güçlü markalar; Tesco, Asda (Wal-Mart yan kuruluşu), Sainsbury’s ve Morrisons’ dur. Bu “dört büyük”süpermarket zincirleri İngiltere pazarının % 70’inin üzerinde birleşik pazar payına sahiptir. Discount marketler, özellikle Alman Aldi ve Lidl ve diğer bazı yerel market zincirlerinde pazarda artan bir payı vardır. 2007 de İngiltere’ye ilk adımlarını atan ABD’li organik ürün uzmanı Wholefoods market zincirleri özellikle Londra ve çevresinde faaliyet göstermektedir.

Marjlar ve fiyatlar

Maple şurubu fiyatlarını belirlerken, üretici şirketlerin maliyetlerine ve ürünün rafa gelinceye kadarki aşamalardaki marjlara bakılmalıdır. Üretici tarafında, maple şurubu pazarı, Quebec’teki Maple Şurubu Üreticileri Federasyonu PPAQ’nun kontrolü altındadır. Üretici fiyatlar halka açık bilgilerden ve web sitelerinden kolayca bulunabilir. Perakendeci tarafında, en büyük perakendecilerin web sitelerinden tüketici fiyatlarını kolayca bulunabilir.

Ürünlerinizi İngiltere pazarında mı satmak istiyorsunuz? CuB Consultants‘tan destek alın.