Rus petrol gaz ekipmanı markası için ABD’de satış ve üretim partneri, 2020

Bu blog yazısı; ABD pazarına girmek isteyen, Rus petrol madenciliği ekipmanı (marjinal kuyulara yönelik) markası için pandemi ve petrol fiyatlarının sıfırın altına düştüğü 2020 bahar ayında, yapılan pazar araştırması neticesinde edinilen izlenimlerime göre hazırlanmıştır.

2020 öncesi piyasanın durumu

Küresel olarak sürdürülebilir yeni enerji kaynaklarına eğilim olmasına rağmen, dünya genelinde petrol ve gaz talebi hızla artmaya devam etmektedir. 2020 yılına kadar zaman zaman geçici üretim düşüşleriyle birlikte, petrolün, enerji ve hammadde olarak kullanılmaya devam edeceği görülüyor.

Bu artan bu talep nedeniyle, ABD ve Kanada’da en büyük potansiyele sahip olan küresel petrol ve gaz ekipmanı pazarının, istikrarlı bir şekilde büyümeye devam edeceği tahmin ediliyor. Sektörün öncüleri, petrol kuyusu ‘pompa verimliliğini artırarak’ çok daha derin kuyuların ekonomik ömrünü yıllar geçtikçe uzatabileceklerini anlamaya başladılar.

Şu anda ABD’de 400.000’den fazla petrol kuyusu bulunmaktadır. Bunların çoğunluğu (% 85), günde 15 varilden (1,8 m3) daha az petrol üreten marjinal (üretimi günde 15 varili geçmeyen) kuyulardır. ABD’de üretilen ham petrolün %11 gibi ciddi bir oranı marjinal petrol kuyularından gelmektedir.

Önümüzdeki yıllarda marjinal kuyulardan üretim yapılan miktarın artması öngörülmektedir, ancak marjinal kuyu kritik üretim miktarı olan günde 10 varil (1,2 m3) altında petrol üreten kuyu sayılarıda artmaktadır. Federal ve eyalet düzeyindeki hükümetler (Kanada dahil olmak üzere) bu sorunun farkındadır ve kuyuların kullanım süresini artırmaya yönelik çözümleri ve teknolojik gelişmeleri desteklemektedir. Bu sektörün desteklemesinin ana nedenleri arasında, ‘enerji ithalatına bağımlı olmama politikası ve kırsal bölgelerin ekonomik kalkındırılması’ hedefi bulunmaktadır.

ABD’de, son yıllarda açılan kuyu sayısında keskin bir artış görüldü. Ayrıca modern yatay kuyularla bağlantılı olarak hızlanan bir üretim oranı ve marjinal kuyulardan üretimkonusunda bir artış bekleniyor.

Pandemi öncesi,13 Şubat 2019’da yayınlanan istatistiklere (statista.com) göre, ABD’de 2017’de açılan tahmini 16.900 petrol ve gaz kuyusu olduğu, bu sayının önümüzdeki yıllarda istikrarlı bir şekilde artacağı ve 2022’de,22 600 olacağı tahmin edilmektedir.

ABD’de geleneksel petrol üretimine devam eden eyaletler, Kaliforniya, Kansas, Louisiana, New Mexico, Oklahoma ve Teksas’tır. Bu altı eyaletin her biri, marjinal kuyulardan 10 milyon varilden fazla petrol üretmiştir. Tek başına Teksas ve Kaliforniya, 2012’de Birleşik Devletler’in toplam marjinal petrol üretiminin yüzde 55’inden fazlasını üretmiştir.

Sonuç olarak, ABD ve Kanada’daki petrol ve gaz ekipmanları pazarının, sürdürülebilir enerjide devam eden gelişmelere ve geçici sorunlara rağmen, uzun vadede büyümeyi sürdürmesi bekleniyor.

2020’de hızla değişen pazar

2020 senesi başından itibaren birçok sektörde hızla değişen bir iş ortamı oluştu. 2020 Mart ayında pandemi, ABD ve Kanada dahil çoğu ülkeyi etkilemeye başladı. Bu, ham petrole olan talebin hızla azalmasına yol açtı. Dünya genelindeki belirsizlik ortamı petrol üreten ülkelerin, ortak bir üretim politikası bulmasında zorlanmasına neden oldu. Bu, petrol fiyatında keskin bir düşüşe yol açtı.

Oklas için ABD’de satış partneri arama çalışmamızı yaparken, şirketlerin tepkilerinin daha yavaş olduğunu gördük. Açıkça söylemek gerekirse, “marjinal kuyular” şu anda “trendy” bir konu değildi ve sıfırın altında petrol fiyatları ile açıkça anlaşılabilir bir durumdu. İletişimde bulunduğumuz ileri görüşlü, iyi bir geleceğin olduğunu düşünen ve bu durumun geçici olduğunu gören adaylar ile fikir alışverişinde bulunmaya devam ettik ve sonuçta distribütör arama projesinin süresini uzattı.

Dünyadaki farklı pazarlarda iş adamlarının pandemi döneminde farklı tepkiler verdiğini biliyoruz. Birçok sektörde, çalışanların güvenliği için operasyonlar yeniden organize edildi. Bunu yaparken uzun vadede kararlar alındı. Şirketler, mevcut sorunları çözerken, değişen duruma ve gelecekte nereye odaklanılacağına da bakmaya başladı. Birçok sektörde olduğu gibi, petrol ve gaz ekipmanları sektöründe de, pandemi sonrası şirketlerin durumu, kesinlikle firma sahibinin vizyoner yeteneklerine bağlı olduğu gözükmektedir.

Pandemi ve fiyatların ani düşüşü krizi nedeniyle, petrol ve gaz endüstrisinde, üst düzey pozisyonlardaki insanlar da dahil olmak üzere birçok insan işini kaybetti veya değiştirdi. Covid-19 (Temmuz 2020) petrol üreten merkezi Teksas’ta rekor sayılara ulaşmıştı. Projenin başında iletişimde olduğumuz bazı yöneticiler, bir ay içinde ya işini değiştirmiş, ya da işsiz kalmıştı. . Ama bu kriz aynı zamanda pazara yeni gelenler için fırsatlar sunuyordu. Ayrıca iflaslar da göz önünde bulundurulduğunda sektörün hala sarsıldığını söyleyebiliriz.

ABD ve Kanada gibi normalde doymuş pazarlara sahip olunan yerlerde, yenilikçi ürünlerin özellikle bu ivmede iyi bir şansı vardır. 2020’den önce yenilikçi ekipman “güzel bir şeydi”, ama yeni durumda petrol şirketlerinin ‘daha verimli, yenilikçi ekipman’ aramaları gerekiyor. Düşük petrol fiyatları nedeniyle, yeni kuyular açmak artık verimli değil. Bunun yanısıra, yenilikçi pompalar ve valfler satın almak için daha küçük bir yatırım gerekmektedir.

Mevcut durumun gerçek bir “piyasadaki dengelerin/oyuncuların değiştiricisi” olduğu sonucuna varabiliriz. Petrol ve gaz sektöründe ‘verimliliğin önemi ve yenilikçi ekipman’ fırsatı artmaktadır. Durum istikrara kavuşurken, sarsılan piyasa durumu, pazara yeni giren bir şirketler için doğru ivmeyi verir.

Bununla birlikte, ABD ve Kanada pazarları yüksek düzeyde müşteri hizmeti, altyapı ve destek bekliyor. Bunu iyi organize etmek, yeni pazara giren firmalar için pazara girişinin en zorlu kısmıdır.

Proje sonuçları

Alliance experts, ABD ve Kanada’da, Oklas’ın pazara girişi organize etmek için birlikte çalışabileceği, hızla gelişen dünyada teknolojinin çözüm olduğunu anlayan, uzmanlıkları çok farklı olan 3 partner adayı buldu. Adaylardan biri, pazarlama uzmanı, ikincisi ABD’de üretim yapabilecek bir aday, diğeri petrol endüstrisiniz merkezinde faaliyet gösteren ve satış noktaları olan bir adaydır.

Alliance experts, iletişimin devam etmesi ve verimli sonuçları garanti etmek için Oklas ve Amerikalı adaylar ile iletişim halindedir.

Oklas, petrol ekipmanları hakkında;

Oklas Technologies Ltd., petrol madenciliği ve petrol sahası hizmet şirketlerine yönelik, marjinal kuyular için yenilikçi ekipman geliştiren bir Rus şirketidir. Şirket, Massachusetts Institute of Technology’nin ortaklık enstitüsü olan Moskova’daki yenilik merkezi Skolkovo’nun bir üyesidir. Oklas, Skolkovo inovasyon merkezinin oluşturulması ve geliştirilmesi projesinin katılımcısıdır. Şubat 2018’de yeni kurulan bir şirket olmasına rağmen Oklas, en büyük Rus petrol madenciliği şirketleriyle (Gazprom, Rosneft ve Tomskneft dahil) ortaklık yapıyor. Bu ortaklık, inovasyon ürünlerinin pilot testini iş birliğini kapsıyor. Oklas, mekanize petrol üretimi ve yeni çözümlerin geliştirilmesindeki güncel sorunlar hakkında bilgi toplamak için Rusya bölgesindeki (EAEU) petrol madenciliği şirketleriyle aktif olarak iş birliği yapmaktadır.

Oklas, marjinal kuyulardan etkili petrol üretimi için benzersiz ekipman icat etti ve yeni ürünler geliştirmeye devam ediyor. Oklas’ın ekipmanlarının özelliği: enerji verimliliği (düşük güç tüketimi), ekipmanın güvenilirliği (boştaki kuyuların azaltılması), dalgıç tahrik (derin, eğimli, kavisli kuyulardan petrol üretimi), düşük maliyetli olmasıdır. Oklas, aşağıdaki üç yenilikçi ürünle Kuzey Amerika pazarına girmeyi hedefliyor.

Ursus Pompa – Redüktörlü birleşik dalgıç pompa
Düşük verimli kuyularda (30 m3 / gün’e kadar) çalışmak üzere tasarlanmış enerji verimli kuyu pompası. Bu pompa, santrifüj ve emici çubuklu pompaların tüm avantajlarına sahiptir. Halihazırda çalışan pompaları bununla değiştirmek, yağ üretiminin verimliliğini ve güvenilirliğini artıracaktır. Hedef pazarları marjinal petrol kuyuları olan bölgelerdir.

Ursus Çek Valf UCV-73-225 – Küresel çek valf
Dalgıç pompa durduğunda, pompa şaftının ters dönüşünü önlemek için formasyon sıvısını yağ kuyusu borusunda tutmak üzere tasarlanmıştır, pompanın yeniden başlatılmasını kolaylaştırır.

ESP Turbostop – Türbin dönüşünü önleyen cihaz
ESP Turbostop, ESP’nin (elektrikli dalgıç pompa) şaftının ters yönde dönmesini ve bir çek valf sızıntısını veya çek valf olmadan engellemek için tasarlanmıştır. Motordan direkt ve ters dönüşte tork iletimi sağlar. Motor ve koruyucu arasına takılır. Sürekli mıknatıslı bir motor ile ESP’de Turbostop’un kullanılması, türbin dönüşü sırasında motorun elektrik akımı üretmesini engelleyecek, bu da kontrol istasyonunun korunmasını ve personelin güvenliğini sağlayacaktır. Bir çek valf olmadan veya sızdıran bir çek valf ile ESP’de Turbostop’un kullanılması, boru dizisinden sıvıyı boşaltırken pompayı başlatmaya izin verir. Bir çek valf olmadan ESP’de Turbostop’un kullanılması, pompanın boru sistemi aracılığıyla doğrudan yıkanmasına ve kuyuyu öldürme süresini kısaltmaya izin verecektir.

Ürünlerinizi ABD pazarında mı satmak istiyor sunuz? CuB Consultans‘tan destek alın.