Hollandalı PVC film üreticisi için Türkiye’de kırtasiye ürünleri distribütörlüğü

Hollanda’lı ihracatçı firma için Türkiye genelinde yapılan, distribütör arama süreci izlenimlerimize göre Türkiye’de kırtasiye sektörü için PVC film üretimi ve ithalatı için fırsatların olduğu görülüyor.

Draka Polymer Films

Müşterimiz, 25 yıla yakın bir süredir Türkiye’ye ihracat yapmasına ve 20 civarında sadık müşterisi olmasına rağmen, Türkiye ülke distribütörü bulma konusunda danışmanlığa ihtyacı oldu. İletişime geçtiğimiz aday firmalarda akıcı İngilizce konuşan birçok profesyonel olmasına rağmen Türkçe konuşmayı tercih ettiklerini gördük. Bir çok ülkede yerel dilde iletişime geçmenin halen çok önemli olduğu görülüyor.

Türkiye kırtasiye sektörü

Kırtasiye sektöründe farklı kategorilerde faaliyet gösteren ( defter-dosya, bant, kağıt, metal mekanizmalar…) 70 e yakın ithalatçı, üretici ve dernekler ile iletişime geçtildi. Büyük, orta ve küçük ölçekli profesyonel şirketlerin olmasına rağmen bunlardan çoğunun aile şirketleri olduğu söylenebilir. Bunun yanı sara Türk Menkul Kıymetler Borsasında işlem gören iki halka açık şirket var.

Türkiye’de kırtasiye pazarınınen büyük sorunu; geç ödeme sistemi (10-12 ay) ve hızlı değişen döviz kurlarının belirsizliğidir. Değişen döviz kurları ve yüksek enflasyon geçmişi nedeniyle şirketler, yüksek miktarda stok tutmayı tercih ediyorlar.

Türkiye, dünyada kırtasiye ürünleri ihracatında 11. sıradadır. Kırtasiye sektörü ülke ekonomisinde yüksek bir potansiyele sahiptir. Avrasya bölgesinin kalite, ekipman ve özellikle lojistik açısından en avantajlı ülkesidir. 12-15 milyon genç öğrenci nüfusu ile birçok Avrupa ülkesinden daha ön sıradadır.

Türkiye’ de kırtasiye sektörünün büyüklüğünün yaklaşık 3,5-4 milyar dolar civarında olduğu, yaklaşık 350 adet; tedarikçi, üretici ve toptancı ile 25 bin perakendeci firması olduğu tahmin edilmektedir. TUKID’e (Kırtasiye Ürünleri İthalatçıları, İhracatçıları ve Toptancıları Birliği) göre, perakendeciler de dahil olmak üzere sektörde 30.000 şirket vardır. Yaklaşık 120 yerli üretici, 10 civarında yabancı üretici ve yaklaşık 200 ithalatçı firma faaliyet göstermektedir. Pazardaki yaklaşık 500 markanın % 80’nini yabancı marka olduğu söylenebilir.

Türkiye, kırtasiye pazarının yüzde 70’inin ithal, yüzde 30’unun yerli ürünlerden oluştuğu söylenebilir. İthal edilen kırtasiye ürünleri, ağırlıklı olarak Çin, Almanya, Avusturya, ABD, Kanada, İtalya, Fransa ve Japonya’dan getirilmektedir.

Olumlu birçok örnekler olmasına rağmen; tüccarların yüksek kâr beklentileri ile yanlış yatırımlar ile girdiği ve bu yanlış kararların sektöre zarar verdiği söylenebilir. Ayrıca, Türk üreticilerin hammadde bulmakta sıkıntı çektikleri görülmektedir. Birçok sektör gibi kırtasiye sektörü de kalite kontrol testlerinden geçmeyen Uzak Doğu’dan gelen ürünlerin tehdidi altındadır.

Ürünlerinizi Hollanda pazarında mı satmak istiyorsunuz? CuB Consultants‘tan destek alın.